Katalog
Šachy

Šachy Italfama

Italfama je italská firma, založená v roce 1976, která již přes 40 let vyrábí profesionální šachy. Šachovnice i figurky vyrábí z kvalitních materiálů jako bronz, měď, alabastr, růžové dřevo a dalších... Figurky jsou často ručně malované. Koupí šachů Italfama nezískáte jen precizní produkt uznávaný v kruhu šachistů, ale také kus tradice spojené s výrobou této společenské hry. Nabídku šachů si můžete prohlédnout pod tímto odkazem.

 

 

Pár slov o šachách

Šachy jsou velmi populární desková hra, jejíž historie sahá hluboko do minulosti. Přesný záznam neexistuje, ale převládá teorie, že prapůvod šachu je v Indii, protože arabské, perské i turecké označení šachů je odvozeno ze sanskrtského čaturanga, tj. „čtyři součásti vojska,“ pěchota, jízda, sloni a válečné vozy, předobrazy dnešních šachových pěšců, jezdců, střelců a věží. Své zastánce má ale i teorie, že původní šachy známé jako siang-čchi, se hrály v Číně již 2. stol. př. n. l.
Do podoby v jaké známe šachy dnes se začaly formovat ve 12. stol. v Itálii, Španělsku a později ve Francii, či Anglii. Zvláště v těchto zemích se šachy staly nedílnou součástí velkých kaváren, vznikaly šachové kluby, literatura, korespondenční zápasy atd. Pravidla hry jak ji známe dnes se ustálila až začátkem 19. stol.
Nejvýznamnější osobou moderního doby je kavkazan Garri Kasparov, který se vyšvihl na trůn profesionálního šachu v roce 1985, kdy porazil tehdejšího sovětského velmistra A. J. Karpova. Od té doby se stal Kasparov nejúspěšnějším světovým šachistou až do ukončení své závodní kariéry v roce 2005. Pověst mu nepošramotil ani v roce 1997 prohraný zápas proti umělé inteligenci. Ta se v dnešní době využívá a stále zdokonaluje nejen jako protihráč rekreačních šachistů, ale i pro přípravu a trénink šachistů profesionálních.